Awantura o Hanę, czyli 29-latka w centrum czeskiego sporu politycznego

Żadna kobieta nie wywołała ostatnio w Czechach tak gorącego sporu politycznego jak Hana Lipovská. Ta licząca zaledwie 29 lat ekonomistka została nominowana przez tamtejszą Konferencję Episkopatu do Rady Telewizji Czeskiej, czyli instytucji sprawującej nadzór nad telewizją publiczną. Członkowie tego 15-osobowego gremium powinni reprezentować różne nurty ideowe, społeczne i kulturowe, lecz nie mogą być związani z żadnymi partiami politycznymi. Ich kandydatury są wysuwane przez rozmaite organizacje pozarządowe, a następnie przegłosowywane przez izbę niższą parlamentu. Prawo wysunięcia swojego faworyta posiada także czeski Episkopat, który wskazał właśnie Lipovską.

Hana Lipovská jest katoliczką, nie bojącą publicznie przyznawać się do swojej wiary. Największy wpływ na jej duchowy rozwój wywarł zmarły dwa lata temu morawski kapłan i misjonarz ks. Josef Fasora, który nauczył ją – jak sama przyznaje – „iść prosto, nie bać się mówić i nie być sparaliżowana strachem”. Dzięki niemu jako swoje motto życiowe wzięła słowa z Dziejów Apostolskich, jakie podczas objawienia Bóg skierował do św. Pawła: „Przestań się lękać i przemawiaj, a nie milcz” (Dz 18, 9).

Dlatego też Hana Lipovská z jednej strony głośno mówi, jak wspaniałą sprawą w jej życiu jest wiara, a z drugiej strony publicznie sprzeciwia się aborcji, surogacji, eutanazji czy obdarzaniu par homoseksualnych przywilejami małżeńskimi, co w mocno zlaicyzowanych Czechach jest niezwykłą rzadkością.

Ostatecznie Hana Lipovská została wybrana przez izbę niższą parlamentu do Rady Telewizji Czeskiej. Głosowało na nią 114 spośród 193 posłów. Większość z nich nie była katolikami.

Źródło: Grzegorz Górny, polityka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *